A kollégium az I. és a II. kerületben, három épületben működik. A Rózsadomb alján lévő, zöldövezeti Felvinci úton 80 középiskolás fiúnak, a Széna tér melletti Bakfark utcában 80 középiskolás lánynak, a Batthyány térhez közel eső Donáti utcában 60 OKJ-s képzésben részt vevő lánynak és fiúnak próbáljuk meg biztosítani a nyugodt, vidám, személyiségfejlődést elősegítő, élményekkel teli hétköznapokat. Kedvező adottságunk, hogy az épületek egymáshoz közel helyezkednek el, valamint, hogy kis létszámúak, méreteik emberléptékűek, ennek is köszönhető koleszunk fő erőssége: a családias légkör.
Emellett van néhány sajátosság, amely kiemeli a Káldort a többi intézmény sorából. Ilyen az 1995-ben alapítványunkkal közösen vásárolt balatoni üdülő, ahol jó körülmények között nyaralhatnak gyerekeink és dolgozóink. Ilyen a magunk által készített, igényes szauna a Bakfark utcai épületben. A sok millió forintból felszerelt médiastúdió, ahol havi kollégiumi videómagazinunk készül, s ahol már több díjnyertes filmet készítettek diákjaink. Ilyen a korcsolyapálya a Bakfark utcai épület mellett. Ilyen a magunk nyomtatta, havonta megjelenő kollégiumi újság. Ilyenek a több mint 25 éve rendszeresen szervezett külföldi diákcsereprogramok. És ilyen az Országos Középiskolai Filmszemle, melyet 2005 óta minden évben kollégiumunk rendez, s melynek haláláig Jancsó Miklós volt a zsűrielnöke – jelenleg Mundruczó Kornél tölti be ezt a tisztet.
Hozzátartozik kollégiumunk karakteréhez, hogy kiemelt értékként tekintünk a szolidaritásra, és nem csak intézményen belüli, de tágabb értelemben is: állandó kapcsolatban vagyunk rászoruló, hátrányos helyzetű településekkel, iskolákkal, diákokkal, a téli hidegben heti rendszerességgel osztunk meleg ételt a Széna téren. Fontos ez azért is, hogy segítsünk, és azért is, hogy diákjaink megérezzék, milyen az, másokon segíteni.
Kollégiumunk nem tartozik egyetlen iskolához, diákjaink különböző intézmények felé indulnak el reggelente, jellemzően gimnáziumokba, gazdasági, informatikai, művészeti szakközépiskolákba. Egy részük sportol: nálunk laknak a Vasas vidéki utánpótlás kosarasai, de az asztalitenisztől a vízilabdáig számos más sportág is képviselteti magát a kollégiumban. Fontosnak tartjuk az életbe valamilyen hátránnyal indulók segítését: a közeli Addetur iskola néhány diákja is nálunk lakik. A Donáti utcában OKJ-s képzésben részt vevő fiúk és lányok laknak, mintegy harmaduk a Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola tanulója.
Az egyes telephelyek eleve kis létszámúak, de az épületeken belül a diákok tovább oszlanak 20-25 fős csoportokra. A csoportok – melyeket egy-egy nevelőtanár vezet – közös programokat szerveznek maguknak (például együtt mennek kirándulni), és évente egyszer egy est keretében megmutatják magukat a kollégium nyilvánosságának. A Bakfarkban jelenleg négy csoport van: a Szabó Magda-hősnőről elnevezett Abigél, a görög mitológiai alak nevét viselő Androméda, az egyiptomi mitológia mindig újjászülető madaráról elnevezett Főnix és a leghíresebb egyiptomi uralkodó nevét viselő Kleopátra. A fiúcsoportok névadói: Marco Polo, Petőfi Sándor, Puskás Ferenc és Toldi Miklós.